Ереван
Ереван или Джереван, столица на Армения. Разположен е на река Храздан, на 14 мили (23 км) от турската граница. Въпреки, че първоначално е записан в историята през 607 г., Ереван датира от археологически доказателства за селище на мястото от 6-ти до 3-то хилядолетие пр.н.е. От 6-ти век пр.н.е. той е част от арменското царство. Градът се развива като важен търговски център и има дълга история на обсада и буря. По различно време тя попада под римляните (останки от разрушена крепост), парфяните, арабите, монголите, турците, персите, грузинците и руснаците. През 1582 г. пада на турците, през 1604 г. на персите и накрая през 1827 г. на руснаците. През 1920 г. Ереван става столица на независимата арменска република. Тя остава столица по време на периода на съветската власт и на подновената независимост.
Ечмиадзин
Всяка нация има своите светии и особено почитани места. За армен-ците по света, почти две хиляди години, това място е древният Ечмиадзин, разположен на живопис-ната Араратска равнина. Градът с богатата си история датира от древното селище Вардкесаван, основано през II в. Пр. Хр. По-късно, в началото на II в. Сл. Хр д. Цар на Велика Армения Вагаршак I (117–140 г.) построил столицата си на това място и го нарекъл след себе си Вагаршапат. Вярата на тази земя винаги е била и остава основната крепост на държавността, символ на единството и просперитета на народа. Армения е първата страна в света, от незапомнени времена 301 г. сл. Хр провъзгласява християнството като своя държавна религия. И оттогава Ечмиадзин се е превърнал в култово място за всички вярващи: културното, духовно и цивилизовано сърце на страната. Според дългогодишна легенда на това място се е случило пророческо видение на Свети Григорий Просветител, първият католикос на всички арменци: Христос слезе от небето и посочи мястото, където храма трябва да бъде издигнат със златен чук. По този начин през 301 г. цар Трдат III основава Арменския престол на катедралата - Ечмиадзин, което означава „произхожда от арменския“ от арменския език, един от най-старите в световната история.
Звартноц
Звартноц (Храмът на бдение, Храмът на Небесните ангели) е великолепна църква в Армения, близо до Ечмиадзин. Построен през 641-661 г. с Католикос Нерсес на мястото на събрание на цар Трдат и първият проповедник на христи-янството в Армения, Грегъри Просветител, освободен от петнаде-сетгодишно плен. Храмът е разрушен от силно земетресение, настъпило през 930 година. Руините на храма са разкопани в началото на 20-ти век.
Манастира в Гехард
Манастирът в Гехард и Горна Азат-ска долина съдържат множество църкви и гробници, повечето от които са изсечени в живите скали, които илюстрират арменската средновековна архитектура в най-високата си точка. Комплексът от средновековни сгради е разположен в пейзаж с голяма природна красота, на входа на долината Азат. Високите скали от северната страна обграждат комплекса, а защитната стена обгражда останалите.
Манастирски комплекс Севанаванк
В северозападната част на езерото, на тесен скалист полуостров, се издига паметник на арменската ранно-средновековна архитектура - Севанаванският манастир.
В тези древни времена полуостро-вът е бил самотен остров. От брега го отделя около 3 км чиста вода, в която са намерени много риби, монашеският манастир е живял с риболова. Монасите се заселили тук в края на VIII век, построили параклис и няколко килии. Позицията на острова е толкова удобна, че увеличените монашески братя започват да строят манастир на острова. Първоначално в скалата около острова е изрязан перваз и върху него са положени големи каменни блокове. Стената опасва острова, над него е построена наблюдателна кула с малка порта. След това са построени три църкви, килии и стопански постройки.
Манастира Татев
Бижуто на средновековната армен-ска архитектура, Татев, е постро-ено през IX-XIII век. В миналото на Татев беше трудно да се достигне, защото криволичещият път тряб-ваше да се спусне по стръмните стени на дефилето и да пресече река на Дяволския мост, но сега Татев е лесно достъпен от най-дългата в света реверсивна кабинка.
Матенадаран
Матенадаран, официално Институ-тът за древни ръкописи „Месроп Мащоц”, е музей, хранилище на ръкописи и изследователски инсти-тут в Ереван, Армения. Това е най-голямото в света хранилище на арменските ръкописи.
Тя е създадена през 1959 г. на основата на национализираната колекция на Арменската църква, която преди това е била в Ечмиадзин. Неговото събиране постепенно се е увеличило от създаването си, главно от индивидуални дарения. Една от най-известните забележителности на Ереван, тя носи името на Месроп Маштоц, изобретател на арменската азбука, чиято статуя стои пред сградата.
Севан
Севан е високопланинско езеро в Армения, едно от най-големите езера в Кавказ, разположено в планинска купа на височина от почти два километра над морското равнище. Днес Севан и околностите му са известна забележителност в Армения, която си струва да се види от всички фенове на Кавказ и неговите красоти. Езерото заема 5% от площта на страната.
Има такава легенда за произхода на езерото. Навремето плодородните градини, напоявани с изворна вода, цъфтят на нейно място. Ключът беше малък, но налягането на водата беше силно, така че дупката, от която течеше водата, беше покрита с голям камък. Но след като лекомислената красота взе каната с вода и забрави да затвори пролетта, да се прибере у дома. През цялата нощ водата ударила ключа с мощен поток, наводнявайки квартала и наводнявайки къщите. Накрая един от стареците извика: „Нека този, който го е направил, да се превърне в камък!” Момичето скочи на прага на къщата си и веднага се превърна в вцепенен. А пристигащата вода образува езеро с каменни острови, извисяващи се над Севан, като главата на тази безгрижна красота.
Версията на учените за произхода на езерото е по-прозаична: най-вероятно тя се е появила преди няколко хиляди години в резултат на вулканични процеси в планините Гегам.
Днес е създаден Севанският национален парк с няколко резервата и светилища, а езерото е заобиколено от множество минерални извори, живописни природни пейзажи и паметници на културата, които ежегодно привличат туристи от цял свят.
Хор Вирап
Хор Вирап е манастир, разположен в Армения, който е създаден за пръв път през 642 година. Името му произлиза от "virap nerk'in", което означава "дълбока тъмница" на арменски. Хор Вирап е едно от най-свещените и посещавани обекти в Армения, главно поради легендата за Свети Григорий Просветител, който е бил затворен за 13 години в тъмницата на Хор Вирап, преди да успее в превръщането на великия Цар Тиридат (Трдат) в християнството първите десетилетия на IV в. През Средновековието Хор Вирап е бил център на образованието и ученето и въпреки колосалното земетресение през 1679 г., той остава място за поклонение и огромен културен интерес за арменците днес.
Манастирът се състои от параклиса "Св. Геворг", параклиса "Св. Аствацацин", голям двор и укрепени стени. Хор Вирап е разположен на верига хълмове в Араратската низина в провинция Арарат в Армения. Манастирът предлага невероятна гледка към Арарат и днешната турска граница, която е очертана от река Арас. Khor Virap е допълнително разположен в руините на древната арменска столица Арташат, на 16 км (10 мили) от древния град Двин и на 43 км (27 мили) от модерната арменска столица Ереван.
Храма на Митра
Храмът Митра на Гарни (арменски: “Гарну такар”) се намира в село Гарни в провинция Котайк, Армения, и някога е бил езически храм, посветен на арменския бог на слънцето Михр. Построен в средата на І век, Храмът на Гарни забележително оцеля след разрушаването на езически храмове след превръщането на Армения в християнството през IV в. Пр. Хр. И безбройните нашествия и земетресения до разпадането му през 1679г. След непрекъснати разкопки в края на XIX и началото на ХХ век, Храмът на Гарни е реконструиран между 1969-1975 година. Днес тя е единствената свободно стояща гръко-римска структура в Армения и възприемана от мнозина като мощен символ на класическото минало на Армения, както и дълбоките исторически връзки с цивилизациите на Гърция и Рим.
Храмът Гарни е разположен на много стратегическо място, на скала, с изглед към планината Гегама, както и към река Азат в близост до Араратската равнина. Разположен на 30 км от Ереван, храмът на Гарни е съвсем близо до манастира Гегард, който е само на 11 километра нагоре по река Азат и не е твърде далеч от древната столица Арташат. Мястото е било обитавано в праисторически времена и има доказателства, че той е бил използван и от урартите от VIII-VI в. Пр.н.е.